1. Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci i młodzieży
Psychoterapia

Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia dzieci

Dla nas liczy się przede wszystkim dobro dziecka, dlatego szczególnie dbamy o komfort naszych pacjentów. Na pierwszą wizytę zapraszamy bez dziecka. Jej celem jest zebranie dokładnego wywiadu. Już podczas tej wizyty można zdiagnozować problem i znaleźć skuteczne rozwiązanie bez konieczności narażania dziecka na stres związany z badaniem. Jeśli jednak konieczna jest praca terapeutyczna pomagamy wdrożyć rodzicom i opiekunom kompleksowe rozwiązania problemów.

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Nie wszystkie problemy dotyczące dziecka bądź jego nieodpowiednie zachowania oznaczają, że od razu trzeba wybrać się z nim do psychologa. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Zdarza się jednak, że pewne symptomy wydają się być niepokojące, zwłaszcza gdy się powtarzają. Może tak być np. w sytuacji, gdy dziecko unika kontaktu z rówieśnikami bądź często zachowuje się agresywnie. Innym powodem wizyty u psychologa mogą być problemy szkolne, czyli m.in. słaba koncentracja lub dysleksja. Zdarza się też, że rodzice nie zauważają zmian zachodzących w zachowaniu dziecka. Wówczas bardzo często zwracają na nie uwagę nauczyciele i psychologowie szkolni, którzy mogą zarekomendować psychoterapię. Nie można lekceważyć tego typu zaleceń. Im wcześniej uda się wykrywać pewne zaburzenia rozwojowe, tym łatwiej i szybciej można je wyeliminować albo ograniczyć. Może okazać się to kluczowe dla dalszego rozwoju dziecka. Psycholog dziecięcy dobiera indywidualne metody, dzięki którym praca z dzieckiem staje się znacznie efektywniejsza.

Psychoterapia młodzieży

Osoby, któ;re nie ukończyły 18 roku życia mogą skorzystać z psychoterapii, zgłaszając się wraz z rodzicem lub opiekunem prawnym. Podczas pierwszych spotkań ważne jest, aby poznać problem, z którym osoba się zgłasza.
Dzisiejszy świat stawia przed nastolatkami wiele wyzwań. To czas wielu życiowych zmian, podejmowania istotnych decyzji, odnajdywania własnego miejsca w grupie rówieśników i rozumienia siebie – własnych potrzeb, emocji, zachowań. Media zasypują nas wizerunkami znanych osób, wymagania rosną w zabójczym tempie – jak pozostać sobą, jednocześnie móc stanowić ważną część otaczającej nas rzeczywistości?
Jeżeli masz wątpliwości, jaką drogę wybrać, zastanawiasz się jak sprostać oczekiwaniom dzisiejszego świata, nie czujesz się zrozumiany bądź towarzyszy Ci poczucie odmienności – terapeuta pomoże Ci odnaleźć swoją własną, indywidualną przestrzeń. W bezpieczny sposób, pełen zaufania i uważności pomoże Ci zrozumieć emocje, mechanizmy Twojego myślenia i wynikające z nich zachowania.

Kiedy udać się z nastolatkiem do psychologa?

Do naszych gabinetów SOLUTIO często zgłaszają się młodzi ludzie z niskim poczuciem własnej wartości, potrzebą perfekcji, poczuciem niezrozumienia, brakiem pomysłu na dalszą przyszłość, trudnością odnalezienia się w grupie czy mówieniem "NIE", poczuciem niedopasowania, zmagający się z silnymi emocjami, mający myśli samobójcze czy skłonności do samookaleczeń.

Na pierwszą konsultację zapraszamy rodziców/opiekunów wraz z nastolatkiem. To czas poświęcony na wzajemne poznanie, omówienie i zrozumienie zauważonych trudności i podejmowanych do tej pory oddziaływań. Często już w trakcie pierwszych konsultacji udaje nam się podjąć decyzję o proponowanych rozwiązaniach – czas trwania psychoterapii jest to uzależniony od charakteru trudności, ale zawsze dostosowywany do indywidualnych potrzeb nastolatka i jego rodziców. Kolejne spotkania trwają 50 minut. Są to spotkania psychoterapeuty z nastolatkiem. Kontakt z rodzicem psychoterapeuta zawsze konsultuje z młodym człowiekiem, odbywa się wyłącznie za jego zgodą i w jego obecności. Psychoterapeutę obowiązuje całkowita tajemnica psychoterapii. Wyjątek stanowią sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia nastolatka lub innych osób.