1. Psychoterapia osób dorosłych

 Psychoterapia osób dorosłych
Psychoterapia

Psychoterapia osób dorosłych

Konsultacja psychoterapeutyczna

Regularne sesje terapeutyczne zazwyczaj poprzedza konsultacja, podczas której psychoterapeuta stara się w jak największym stopniu poznać pacjenta oraz problem, z jakim się do niego zwraca. W tym celu będzie on zadawał różnorodne pytania lub też poprosi badaną osobę o przedstawienie swojej historii. Jest to również istotny czas dla pacjenta, aby zadać pytania psychoterapeucie, poznać go oraz pozwolić mu rozwiać wszelkie wątpliwości na temat ewentualnej terapii. Bardzo często osoby zgłaszające się do psychologa podają jasno określone czynniki, które wpływają na pogorszenie jakości ich życia, jednak zdarza się, że nie do końca wiedzą, co zaburza harmonię w ich życiu. Jeżeli podczas pierwszego spotkania nie uda się dotrzeć do źródła psychicznego dyskomfortu odczuwanego przez pacjenta, konsultacje mogą odbyć się kilkukrotnie. Może się również okazać, że osoba nie potrzebuje sesji terapeutycznych albo wymaga pomocy innego specjalisty.

Psychoterapia indywidualna osób dorosłych

Masz już za sobą pierwsze spotkania z terapeutą, wspólnie ustaliliście, co chciałbyś zmienić w swoim życiu, aby nabrało nowej jakości. Po wcześniejszym etapie konsultacji z psychoterapeutą rozpoczyna się zatem proces zmian. Kolejne wizyty pozwolą Ci na dokładne zrozumienie zgłaszanego problemu – jego genezy, mechanizmów utrzymujących oraz konsekwencji w życiu codziennym.
Jeżeli psycholog oraz pacjent zdecydują o rozpoczęciu regularnej terapii, wspólnie ustalają liczbę spotkań w tygodniu (najczęściej raz w tygodniu). Sesje mają zwykle charakter rozmowy, która w zależności od modalności terapeutycznej uprawianej przez psychoterapeutę, daje możliwość dotarcia do źródła problemu oraz zwalczenia symptomów chorobowych. Kiedy psychoterapeuta i pacjent uznają, że osiągnęli cel zamierzony na początkowych spotkaniach, psychoterapia uważana jest za zakończoną.
Czas trwania terapii jest inny w każdym przypadku, ponieważ zależy od wielu czynników, między innymi od tego, jak szybko uda się odnaleźć czynnik chorobotwórczy oraz jego źródło, zaangażowania pacjenta, a także rodzaju problemu, z jakim zmaga się osoba, której udzielane jest wsparcie psychoterapeuty.